Пам’ятник УСС в Березині

 

 

В 1914 році розпочалась Перша світова війна. Тільки з Березини, до австрійського війська було мобілізовано 30 чоловік. Зазнавши нищівної поразки у війні Австро-Угорська імперія почала розпадатися. Західні українці розпочали підготовку до створення незалежної української держави. В листопаді 1918 було проголошено ЗУНР.
Мешканці Березини радо вітали цю подію. Збереглися перекази, що господарі села виїхали до Жидачева, який на той час був повітом, на свято своєї державності. Їхали урочисто з синьо-жовтими прапороми прикрасивши навіть коней стрічками з національною символікою. Березинці – вояки Української Галицької Армії і Січові Стрільці воювали і гинули за свою державу.
З розповідей старожилів, а саме Івана Довгана відомо, що у 1918 році на правому березі річки Дністер, в околицях сусіднього з Березиною села Києвець, в урочищі “Побідин” відбулася битва між російськими військами та українськими січовими стрільцями (УСС). Про хід і переможця бою достеменно не відомо, але відомо, що багато бійців загинуло як з однієї, так і з другої сторони. Після бою їх поховали на старому цвинтарі в Березині в трьох могилах: УСС, російських бійців-християн і російських бійців-мусульман.

Восени 1989 року зусиллями мешканців села Свідрика Василя та Марії Білінської віднайдено могилу січових стрільців УСУСІВ, котрі похоронені на старому сільському цвинтарі, і насипано курган, також було  почищено територію  цвинтаря, яка заросла чагарниками і деревами.

22 жовтня 1989 року відкрито і освячено пам’ятний хрест у вигляді тризуба. На відкриття цього пам’ятника з навколишніх міст та сіл з’їхалося близько двох тисяч чоловік. Вперше в районі та величаво і багатолюдно було освячено могилу УСУСІВ. Пам’ятний хрест освятили священики УГКЦ о. Микола Яремович із Жидачева то о. Петро зі Львова.
На віче виступили голова Новороздільської „Просвіти‛ Микола Здолина та голова Рздільсько-Березинської – Іванна Кіхтан і багато інших. Після освячення присутні довго не розходилися і співали пісні про січових стрільців.
Пам’ятник хрест-тризуб споруджено за кошти мешканців села.
Виготовили його умільці з села Верин Михайло Сас та Ярослав Корецький.

Січові стрільці та вояки УГА вихідці із села Березина:

1. Білінський Іван

2. Броневич Михайло

3. Зайшлий Дмитро

4. Кущак Василь

5. Кущак Іван

6. Любінський Іван

7. Лютий Михайло

8. Свідрик Петро

9. Халабусин Іван

10. Фіковський Михайло

Четверо із них: Броневич Михайло, Любінський Іван, Лютий Михайло, Фіковський Михайло загинули на східних теренах України.

 

Автор: Свідрик Василь Євстахович

 

 

0
Знаходиться в: З історії села

Інші новини з Березини :

Новини партнерів:
Loading...

Додати коментар5 + = шість

Додати   Новини cпорту:Сайт села Березина | Миколаївський район Львівська область © 2008 - 2017
При використанні матеріалів гіперпосилання на http://www.berezyna.inf.ua/ обов'язкове!
За достовірність інформації, яку розміщено на сайті, відповідальність несе її автор. Відповідальність за зміст рекламної інформації несе рекламодавець.
| RSS ATOM | RSS FEED | RSS2.0 |