Де живе небезпечна риба?

«Обережно! Водойма заражена важкими металами! Риба для споживання непридатна!». Такі попереджувальні повідомлення, як запевнив голова районного УТМР Михайло Адам, з’явилися ще у травні на окремих водоймах Миколаївщини. Але це не зупиняє любителів «тихого полювання». Ба більше, окремих навіть дратує, тому попереджувальні написи знищують. Попри те, що це не пуста пересторога, а реальна небезпека. Адже рибу звідси небезпечно не тільки споживати, але і розповсюджувати. Однак відомо, що рибалять не тільки для своїх потреб, але реалізовують тутешні улови на ринках, причому, не тільки як живий продукт, але і як тараньку. Де саме чигає небезпека? А де риба здорова? Спробуємо знайти відповіді на ці запитання.

Непридатність риби для споживання підтверджена відповідним науково-біологічним обґрунтуванням, яке на замовлення районного УТМР виконала Львівська дослідна станція інституту рибного господарства НАН України. Торік фахівці цієї служби детально дослідили 17 водних об’єктів району (закріплені за товариством мисливців і рибалок відповідно до розпорядження РДА від липня 2012 року). Відтак, розробили рекомендації щодо рибогосподарської експлуатації цих водойм на 2014-2018 роки. Для дослідження відбирали проби води, грунту з берегів і днища, рибу та інші живі організми з водойм.

Найгірша ситуація у затоплених сірчаних кар’єрах зони Розділля. Тут вода поганої якості і не може служити для відтворення та існування риб. Окрім важких металів, тут «мешкає» і стронцій, який вважають ворогом кісткового мозку. Детальний моніторинг вказаної вище документації показав таке.

Озеро «Чисте» поблизу Роздолу, яке виявилося найчистішим за хімічним складом води: вміст кальцію у 6 разів перевищує нормативні межі, магнію – в 1,7 раза, сульфатів – у 5 разів, а хлоридів – на 20 %. Природа відкладів свідчить про те, що у воді можуть накопичуватися сполуки стронцію, оскільки він має чітко виражену кумулятивну функцію. Тому рекомендується провести додаткові дослідження ветеринарною службою щодо наявності цього елемента в організмі риби і зробити висновок про її придатність у їжу.

Озеро «Середнє», так зване «Менделєєвське», і надалі зазнає активного хімічного навантаження від смітника на одному з берегів і складу гудронів. Вміст кальцію і магнію – як у «Чистому» (у верхніх шарах води магній на 12 % перевищує норми), хлоридів – у 2,6 раза, сульфатів – у 3 рази. Вміст стронцію у природному шарі води перевищує допустиму концентрацію у 7,6 раза. Через його акумулятивну властивість споживати рибу з цієї водойми небезпечно для здоров’я. Вода тут, загалом, незадовільної якості, однак може служити для відтворення риб, зокрема, для спортивного рибальства з подальшою утилізацією улову або повернення його назад у водойму. У перспективі тут може бути і промислове рибництво за умови ліквідації звалищ сміття і гудронів (тобто, збалансування гідрохімічних процесів і нейтралізації токсичних елементів).

Озеро «Глибоке», так зване «Гудронне», має концентрацію іонів кальцію у 6 разів більшу від норми, вміст магнію перевищує в 1,6 раза, хлоридів – на 17 %, сульфатів – у 5 разів. Стронцій у придонних шарах води не досягає гранично допустимих концентрацій, однак його чітко виражена кумулятивна функція не застерігає від безпечності вживання риби.

Озеро «Мисливське» (утворилося у результаті затоплення наслідків виробництва сірки) поступово заростає. Як і у попередніх трьох водоймах вміст кальцію у воді тут у 6 разів перевищує нормативні межі, хлоридів – 2,6 і сульфатів – у 3 рази. Згідно із висновками вода незадовільної якості за рибогосподарськими показниками, але може служити для відтворення риби, а у перспективі (після збалансування гідрохімічних процесів і нейтралізації токсичних елементів) і для промислового рибництва. Оскільки вміст кальцію, магнію, сульфатів, фосфатів, натрію, калію, наявність важких металів, а також висока мінералізація і твердість перевищують нормативні показники і можуть разом виступати токсичними агентами, важливо здійснити додаткові дослідження придатності риби до споживання із залученням державної санітарно-ветеринарної служби.

Ще одна водойма від діяльності «Сірки» в околицях Берездівців. Вода тут задовільної якості і може служити для відтворення риб. Тут високе насичення води киснем через вітрове перемішування. Але тут кальцій перевищує норму у 6 разів. Магній не перевищує допустимих рибогосподарських нормативів. Однак стронцій має чітко виражену кумулятивну функцію, тому пропонується зробити фаховий висновок про придатність риби у їжу.

Вода найкращої якості в озері «Барвінок». Вона може служити для відтворення риб і їх промислового використання. Середня або задовільна якість води в інших водоймах Миколаївщини теж дозволяє це робити. Йдеться, зокрема, про затоплений глинодобувний кар’єр і старорічище Дністра у Розвадові, природне озеро «Шутрове» у Березині, штучне – між залізницею і лісом Пісочнянської сільради, карстову западину в околицях Демні, старорічище у Київці, затоплений вапняковий кар’єр в урочищі «Болото» у Демні, старорічище в урочищі «Жибуси» поблизу Устя, старорічище «Штарбурх» поблизу Верина (водойма потребує поглиблення і звільнення водного дзеркала від надмірної кількості рослинності), русловий ставок на Летнянці в урочищі «Ксьондзове» в околицях Гірського і штучна водойма в урочищі «Прірва» у цьому ж селі.

 Анна Микитин, http://www.mykolaiv.lviv.ua/

0
Знаходиться в: Новини Миколаївщина

Інші новини з Березини :

Новини партнерів:
Loading...   Новини cпорту:Сайт села Березина | Миколаївський район Львівська область © 2008 - 2017
При використанні матеріалів гіперпосилання на http://www.berezyna.inf.ua/ обов'язкове!
За достовірність інформації, яку розміщено на сайті, відповідальність несе її автор. Відповідальність за зміст рекламної інформації несе рекламодавець.
| RSS ATOM | RSS FEED | RSS2.0 |